Arsenal Inteligenty asystent DSLR robi perfekcyjne zdjęcia!

2

Arsenal to ciekawy projekt startup, który z powodzeniem zyskał budżet na rozpoczęcie produkcji dzięki kampanii na INDIEGOGO ($3,003,495 USD) oraz KICKSTARTER ($2,650,310 USD). Odpowiedzialny za niego jest jeden człowiek Ryan Stout, który połączył wiedzę na temat programowania oraz hobby czyli fotografię.

To małe urządzenie, które umieszczone na aparacie DSLR Canon, Nikon, Sony lub Fuji potrafi decydować jakie ustawienia skutkować będą doskonałym zdjęciem biorąc pod uwagę wiele czynników otoczenia. Cały system tworzy mały gadżet plus aplikacja na smartfona.

Ale gdzie tu sztuczna inteligencja? Otóż Arsenal był dosłownie trenowany jak zawodnik na mistrzostwa posługując się milionami popularnych fotografii znajdujących się w internecie. Oznacza to że zaawansowana sieć neuronowa rozpoznaje tematykę zdjęcia jakie chcesz zrobić. Poszukuje podobnych istniejących już dobrych fotografii aby z nich rozpoznać styl jaki na podstawie 18 różnych czynników zostanie zastosowany do ustawień Twojego aparatu.

Smart Assistant dostosowuje ustawienia uwzględniając również konkretnie Twój model korpusu oraz obiektywu i to jak one się zachowują w różnych sytuacjach. Arsenal posiada swój akcelerometr i dzięki niemu ocenia stabilność aparatu. Między innymi na tej podstawie wybiera idealny czas otwarcia migawki aby uzyskać jak najostrzejsze zdjęcie bez strat w postaci szumów.

 

Smart Assistant wybiera również pozycję focusa celem zwiększenia ostrości zdjęcia, możesz wskazać gdzie chcesz aby było ostro i gdzie tego nie pożądasz, Arsenal wybierze pośredni punkt aby spełnić Twoje warunki. Live View pozwala na podgląd z aparatu na żywo wprost na smartfona czy tablet a samo połącznie jest całkowicie bezprzewodowe.

 

To nie koniec jeżeli chodzi o dostosowywanie ostrości. Często trudno jest uzyskać tak zwany “Sweet Spot” przy wielu obiektach w rożnej odległości. Arsenal może automatycznie wykonać kilka zdjęć z różnym ostrzeniem na różnych obiektach dzięki temu na koniec możesz zdecydować co najbardziej Ci odpowiada. Może być to przydatne zwłaszcza jeśli nie ma zbyt wiele czasu na wykonanie fotografii.

 

Zakres dynamiczny decyduje o tym jak jasne i jak ciemne scenerie może uchwycić nasza kamera jednocześnie na jednym zdjęciu. Nawet dzisiaj często zdarza się najlepszym aparatom gubić jasne szczegóły i cienie. System Rayana Stouta robi kilka zdjęć z różnymi prędkościami migawki, rozpoznaje które elementy zostały utracone na poszczególnych zdjęciach i łączy je w jedną całość tworząc naprawdę dobry efekt.

 

Długie czasy naświetlania owocują wspaniałymi rezultatami, niestety jednak aby uzyskać to czego się oczekuje, często ciężko jest to osiągnąć. Arsenal potrafi zamiast tego z kilku zdjęć przeliczyć ruch i rozmazać go tak jak podczas długiego czasu naświetlania. Nie potrzebujemy już drogich filtrów szarych (ND). Dodatkowo unikamy dzięki tej metodzie niepotrzebnych miejscowych prześwietleń, jak podczas fotografowania jednocześnie ciemnej wody i zachodu słońca.

Samo urządzenie wytrzymuje 6 godzin ciągłej pracy z jednoczesnym zaznaczeniem iż można ładować je podczas pracy zwykłym kablem micro-usb. Posiada diody LED informujące o różnych trybach pracy oraz wytrzymałą obudowę i zasięg do 100 metrów. Wszystko otrzymujemy za cenę 175 USD + 20 USD wysyłka do Polski. Do teraz sprzedało się prawie 20 000 sztuk tego systemu dla aparatów DSLR.

Poniżej znajdziecie zdjęcia wykonane przy pomocy systemu Arsenal, a na końcu oryginalne video prezentujące możliwości.

 

 

Źródło Arsenal KICKSTARTER INDIEGOGO
Może ci się spodobać