Teraz programowanie to pestka! Polski robot Photon.

0

Słyszysz – programowanie. Myślisz – nuda.
Programista – nerd piwniczak, internetowy troll, nic nie robi tylko ślepi w ekran, tworzy złośliwe oprogramowania i hakuje komputery.

Są oczywiście i takie przypadki, kiedy programowanie wykorzystywane jest w tym celu. Jednak w większości, wykorzystywane jest ono dla rozwoju technologii i tworzenia nowych projektów, a programista musi opanować naprawdę dużą ilość wiedzy i umiejętności, aby efektywnie działać.

Prawie wszystko w naszym otoczeniu zostało zaprogramowane. Gdyby nie praca informatyków, musielibyśmy obejść się bez wielu udogodnień. Chociażby:

Tablica Informacyjna MPK - dobrebranie.pl

O wiele to wygodniejsze i szybsze, niż przeglądanie małych rzędów cyferek na drukowanym rozkładzie. Nawet już telefonu z kieszeni nie trzeba wyciągać (oszczędność baterii i pakietu internetowego).

Programowanie, niegdyś będące obszarem działalności jedynie osób dorosłych, teraz znajduje się także w zasięgu dziecięcych możliwości. Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS, współpracując z dziećmi i badając ich reakcje, zainicjowali powstanie robota, który swoich umiejętności nabywa wraz z dzieckiem, kiedy opanuje ono nową zdolność.

Polski Robot Photon Rysunek- DobreBranie.pl

I mimo iż ta czynność może wydawać się bardzo trudna, czas ją oddemonizować. Może ono już teraz być łatwe i przyjemne, stanowić źródło rozrywki, a także można się dzięki niemu wiele nauczyć.

Robot ten nazywa się Photon. Polski Robot Photon - DobreBranie.pl

Cały proces programowania odbywa się za sprawą aplikacji, której interfejs został opracowany tak, aby dziecko zainteresować. Dostępne są cztery sposoby programowania robota. Każdy z nich dopasowany jest do stadium rozwoju dziecka. Z tego urządzenia mogą korzystać entuzjaści elektroniki w wieku 5-12 lat. Całość ubrana jest w fabułę – Photon rozbił swoją rakietę, w wyniku czego utracił posiadane dotychczas umiejętności.

Polski Robot Photon animacja- DobreBranie.pl Zadaniem dziecka jest pomóc mu nauczyć się ich na nowo. Robot dopiero co wydostany z pudelka nie posiada żadnych umiejętności. Dopiero dzięki operowaniu aplikacją przez dziecko, stopniowo je odzyskuje. Dotyczy to wszystkiego – rozpoznawanie kolorów, kształtów i kierunków, a także reagowania na bodźce z otoczenia.

Polski Robot Photon - DobreBranie.pl

To wszystko możliwe jest dzięki czujnikom, które odpowiadają za zaprogramowane przez dziecko działanie robota.

Może to brzmieć skomplikowanie, jednak jest to pierwsze i mylne wrażenie. Obsługa aplikacji jest właśnie dziecinnie prosta. Głównie dlatego, że dziecko ma uczyć się przez zabawę, czyli de facto nie postrzegać aplikacji do obsługi Photona jako nowej formy nauki. O wiele więcej dowie się w ten sposób, w sytuacji niewymuszonej i wynikającej z jego inicjatywy.

Polski Robot Photon - dobrebranie.pl

A biorąc pod uwagę fakt, że teraz nawet najmłodszym dzieciom oczy rosną do rozmiaru pięciozłotówek na widok tabletu czy telefonu, to dlaczego by tego nie wykorzystać i osiągnąć dzięki temu jakieś korzystne efekty?

Można pokazać, że na tego typu urządzeniach da się zrobić coś więcej, coś ciekawszego, niż oglądanie bajek czy granie w gry.
Można zyskać coś pozytywnego, dostarczyć emocji, a także ćwiczyć logiczne myślenie, rozwijać umiejętności manualne oraz kreatywność?

Żeby dziecko wyniosło z tego coś więcej, niż wadę wzroku i otumanienie przepychem barw i dźwięków.

Jeśli ktoś wątpi, że można programowanie uczynić ciekawym, zwłaszcza w taki sposób, aby rozbudzić zainteresowanie dziecka, to odsyłam do poniższego filmu:

 

Myślę, że jest to wystarczający dowód na to, jak przemyślany i trafiony jest ten projekt. Widać, jak następuje zmiana podejścia dzieci do tematu programowania, który początkowo kojarzy się raczej negatywnie.

Także zamiast głośnych zabawek, nowych gier, urządzeń które angażują odruchy, a nie przemyślane działanie – na które i tak wydaje się mnóstwo pieniędzy – lepiej zainwestować w Photona. Który nie tylko wygląda sympatycznie, ale też jest urzeczywistnieniem idealnego trybu nauki – przez zabawę.

Cena tego urządzenia wynosi 799 zł. Warto? Jak najbardziej.

Więcej informacji na stronie:

>>klik<<

oraz na blogu:

>>klik<<

Źródło Photon robot Nasz Głos Poznański
Może ci się spodobać