Fale akustyczne przeczą prawom grawitacji.

0

Z wielu zjawisk fizycznych jakie nas otaczają, jednym z ciekawszych są fale akustyczne. Fascynujące jest, że coś niewidocznego dla naszego oka ma tak wielki wpływ na naszą rzeczywistość. Ponieważ nie służą one tylko w procesie komunikacji. Odpowiednio nimi operując można zmienić naprawdę wiele.

Warto zacząć od ich definicji:

To rozchodzące się w ośrodku zaburzenie gęstości (i ciśnienia) w postaci fali podłużnej, któremu towarzyszą drgania cząsteczek ośrodka. Ośrodki, w których takie fale mogą się poruszać, to ośrodki sprężyste (ciało stałe, ciecz, gaz). (Wikipedia)

Prościej mówiąc, to impuls powodujący drganie cząsteczek, który może przenikać przez substancje o różnym stanie skupienia. Dlatego słyszymy dźwięk. Bywa że nawet słyszymy go, pomimo bariery fizycznie oddzielającej nas od jego źródła (o czym doskonale wiedzą mieszkańcy bloków:).

Fale akustyczne jednak łatwiej zdecydowanie zarejestrować słuchowo, niż wzrokowo. Jest to jednak możliwe. Można używać tak jak Seth Green we “Włoskiej robocie“:

lub na mniejszą skalę, w stopniu równie spektakularnym, co fascynującym, mimo iż można dostrzec to jedynie pod mikroskopem.

Fale akustyczne wywierają widoczny wpływ na to, co widzimy. Kiedy dwie takie fale dźwiękowe skierowane są frontem do siebie, zyskują właściwości pozwalające utrzymać nieruchomo obiekt znajdujący się między nimi. Najprościej mówiąc, obiekt ten lewituje, w nosie mając prawa przyciągania. Teraz takie zjawisko można oglądać u siebie w domu. Wizyta w centrum nauki czy profesjonalnym laboratorium nie jest już konieczna. Jest to możliwe dzięki urządzeniu o nazwie LeviZen.

Prosty generator fal, w ładnej obudowie z drewna orzecha włoskiego oraz aluminium, dostarcza wielu ciekawych wrażeń wizualnych. Pokrętło do regulacji mocy, trzy przełączniki  w stylu retro, dwa do włączania/wyłączania urządzenia oraz podświetlenia LED, a także jeden służący do przemieszczania kropli wody umieszczonej między falami w górę lub dół.

Czemu służy? Głównie wygląda. Dostarcza przyjemnych wrażeń wizualnych. Do postawienia na biurku w eleganckim gabinecie prezesa albo w pokoju dziecka, żeby pokazać że fizyka to nie tylko nudne wzory.

Podświetlony prezentuje się jeszcze ładniej, dając efekt nieziemski, można by się pokusić o stwierdzenie kosmiczny. Efekt jest naprawdę urokliwy.

Krople wody nie opadają, gdyż w miejscu styku fal tworzą się tzw. nodes (węzły, pętle, skrzyżowania), które ją unieruchamiają. Przez to nie porusza się ona w żadną stronę, nie zetknie się z inną kroplą, pozostanie tam, gdzie ją umieściliśmy. jakby ktoś włączył stopklatkę opadom deszczu.

Rozplanowany na zasadzie sali typu aula zestaw małych głośników, umieszczony w górnej i dolnej części urządzenia, generuje fale akustyczne o częstotliwości tak wysokiej, że jest ona dla nas niesłyszalna. To konkretne ułożenie umożliwia odpowiedni przepływ fal i zapewnia ten niezwykły anty-grawitacyjny efekt.

Piękny przedmiot, wykonany z niezwykłą starannością, o jeszcze bardziej niezwykłych właściwościach, jest fantastyczną ozdobą biurka. Coś ciekawego, coś innego, nie kolejny kurzący się bibelot z którym nie wiadomo co zrobić. Nie można co prawda nadać mu symbolicznego znaczenia jak w przypadku tej biurkowej ozdoby, nie ujmuje mu to jednak na oryginalności.

Z pięknem i niezwykłością jednak idzie w parze cena – no nie ukrywajmy, jest to kawałek technologii. Na chwilę obecną koszt tego urządzenia to 199$, co jest połową ceny jaka będzie obowiązywać, kiedy dostępne będzie w sprzedaży w lipcu 2018.
Wszelkie informacje można poznać na stronie KickStarter

 

 

Źródło Kickstarter YouTube Crystalblueent
Może ci się spodobać