Jak samemu zrobić zdjęcie do dowodu telefonem? Łatwo! [poradnik]

Jeżeli tu trafiłeś/trafiłaś z pewnością niedługo odbierzesz swój pierwszy dowód osobisty lub paszport. Trafiają tu również osoby, którym niedługo kończy się ważność dowodu i chcą go odnowić. W niniejszym wpisie pokażę Ci jak łatwo i szybko możesz samemu zrobić zdjęcie do dowodu / zdjęcie do paszportu. Taniej niż u fotografa w studio. Nie wychodząc z domu. Bez umiejętności grafika. Bez Photoshopa. Pokażę, Ci też jak do tego celu wykorzystać sztuczną inteligencję czyli AI.

Zdjęcie do dowodu jak zrobić samemu ?

Otóż odpowiadam: telefonem. Najszybciej i najprościej bez zbędnego kombinowania. Nie znam osoby która nie posiada telefonu smartfona który nie miałby aparatu pozwalającego zrobić zdjęcie nadające się do dowodu czy jako zdjęcie do paszportu.

zdjęcie do dowodu - zdjęcie do paszportu

Zapytasz zapewne, ale jak to przecież co z tłem nie mam studia. Nic nie szkodzi spokojnie czytaj dalej a już za 20 minut będziesz mieć gotowe zdjęcie do dowodu / paszportu.

Krok 1: Przygotuj się

Ogarnij się tak wiesz przed lustrem żeby później nie żałować. Jak długo jest ważny dowód osobisty – normalnie 10 lat. To nie facebook nie będzie tak łatwo podmienić profilowego na dowodzie 😉

 • lustro
 • telefon
 • druga osoba / selfie stick
 • kawałek ściany
 • narzędzie do usuwania tła (o tym później)
 • *możesz użyć też komputera
 • *konto ePUAP (jeżeli chcesz wysłać wniosek przez neta)

Tylko tyle potrzebujesz, żeby przygotować zdjęcie które będzie pozytywnie zaakceptowane przez urząd.

Krok 2: Zrób dobre zdjęcie

Rozejrzyj się po pomieszczeniu gdzie aktualnie się znajdujesz. Znajdź najlepszy skrawek ściany gdzie wygodnie będziesz stać a w tle (tylko za twoja głową) nie będzie nic innego niż ściana.

jakie zdjęcie do dowodu - zdjęcie do paszportu
zdjęcie do dowodu – zdjęcie do paszportu

To miejsce musi być dobrze oświetlone najlepiej z przynajmniej dwóch stron. Na Twojej twarzy nie powinno być widać cieni. Najlepiej gdy zabierzesz się za to od samego rana gdy masz naturalne oświetlenie wpadające przez okno. Nie rób zdjęcia “na siłę” gdy jest już szarawo ciemno na dworze, sztuczne oświetlenie domowe zazwyczaj jest po prostu fatalne do takiego zdjęcia.

Odsłoń żaluzje / firany by wpadło jak najwięcej światła jednak pamiętaj, że słońce nie powinno bezpośrednio padać na Twoją twarz, bo sam padniesz gdy zdjęcie zostanie odrzucone przez urząd.

💡 Jeżeli z góry jest zbyt mało światła włącz dodatkowo lampy, najlepiej żeby miały zimny odcień nie ciepły (żółty)

Patrz się wprost do kamery w telefonie, nie na boki. Trzymaj aparat idealnie na wprost swojego nosa. Nie przekrzywiaj głowy. Blisko, bliżej, jeszcze bliżej. Tak, Twoja twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Cała głowa musi się znaleźć w kadrze. Nie trzymaj zbyt nisko lub zbyt wysoko.

I przede wszystkim nie uśmiechaj się. To nie zdjęcie na Instagrama. 😐 Na zdjęciu musisz mieć neutralną, poważną minę. Jeżeli będziesz się zbytnio uśmiechać zdjęcie nie przejdzie we wniosku. 👀 Oczy powinny być naturalnie otwarte bez dziwnego mrużenia. 👂🏻 Włosy nie mogą zasłaniać twarzy czy całych uszu. 👨🏻 Możesz mieć brodę i wąsy na zdjęciu (nie zasłaniaj ust).

🤓 Możesz mieć okulary korekcyjne o ile nie zasłaniają oczu np przez refleksy na szkle. Oczy muszą być wyraźnie widoczne. Okulary inne tj. przeciwsłoneczne nie mogą znaleźć się na zdjęciu.

📸 Zrób próbne zdjęcie, lub niech ktoś zrobi jeżeli masz pomocnika. Najlepiej jeśli na końcu będziesz mieć do wyboru przynajmniej 5 zdjęć, z których wybierzesz najlepsze. Zdjęcia muszą być ostre oraz mieć dobry kontrast.

🎥 PODPOWIEDŹ: znajdź w aplikacji aparatu ustawienia balansu bieli, wybieraj po kolei wszystkie ustawienia i zauważ które zdjęcie najbardziej odwzorowuje prawdziwy kolor Twojej skóry.

Sprawdź cienie na twarzy lub czy nie ma przebłysków od np. słońca 🤔 Pamiętaj cały owal twarzy i linia uszu muszą być odsłonięte. Możesz mieć na sobie biżuterię o ile nie zasłania ona konturów twarzy, jednak nie warto ryzykować i lepiej jest zrobić zdjęcie bez biżuterii.

Najlepszy efekt uzyskasz jeśli ściana jest w jednolitym kolorze i gdy kolor ten tworzy kontrast względem koloru Twoich włosów.

* jeśli nosisz nakrycie głowy, bo tego wymaga twoja religia – możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twoja twarz jest nadal widoczna. Wtedy do wniosku o dowód lub paszport dołącz zaświadczenie, które potwierdzi, że należysz do wspólnoty wyznaniowej (dotyczy to wyłącznie wspólnot zarejestrowanych w Polsce). Jeśli składasz wniosek o dowód przez internet – dołącz orzeczenie w postaci dokumentu elektronicznego podpisanego przez wystawcę albo dołącz skan orzeczenia, a oryginał przekaż urzędnikowi przy odbiorze dowodu.

Dobrze, jeżeli masz już przynajmniej 5 zdjęć, najlepiej jeśli teraz wybierzesz jedno najlepsze. Jeżeli będzie Ci wygodniej możesz teraz wgrać wybrane zdjęcie do komputera np. wyślij sobie mail ze zdjęciem na swoją pocztę. Możesz również pozostać na telefonie po prostu przewiń treść dalej gdzie opisałem jak zrobić to na telefonie. W następnym kroku szybko usuniemy zbędne tło.

Krok 3: Szybko usuń zbędne tło

jakie tlo zdjecia do dowodu

Urząd wymaga aby na zdjęciu tło było całkowicie białe. Niestety nawet całkowicie biała ściana nie spełni tych warunków. Dlatego użyjemy turbo szybkiego narzędzia aby usunąć ścianę. Znalazłem PhotoAID, który korzysta z technologi AI do automatycznego usuwania tła ze zdjęć. Trwa to sekundę, a efekt jest bardzo dobry.

Wspomniałem wcześniej, że musisz wybrać JEDNO najlepsze zdjęcie ponieważ tak samo jak u fotografa nie będzie możliwści późniejszej zmiany. Jak to wygląda na komputerze możesz zobaczyć poniżej.

Jak powinieneś już zauważyć i wiedzieć (z artykułu), że powyższe zdjęcie Elona Muska 🧠jest nieprawidłowe gdyby postanowił wyrobić sobie dowód w Polsce 😅. Aczkolwiek posłużyło za idealny przykład jak korzystać z PhotoAID .

wypełniam email na który chcę dostać zdjęcie i już mam pod ręką kod Blik

Po wgraniu zdjęcia zostało usunięte tło na biały kolor, który jest wymagany przez urząd oraz zdjęcie zostało idealnie wykadrowane. Na powyższym video widać jak kończę proces wpisując email, tel i przechodzę dalej gdzie polecam Blika – uwielbiam go używać.

Niestety nie myślałem wcześniej, że znajdę taki sposób przygotowania zdjęcia, więc nie mam nagrania z swoim foto. Nawet nie sądziłem wówczas, że powstanie z tego wpis na bloga a jednak!

📱 Teraz czas na opcję o której dowiedziałem się później, czyli aplikacja na telefon.

Specjalnie pokazałem Ci do jakich dokumentów można przygotować zdjęcie. Jest mnóstwo opcji. Jak ktoś tu czegoś do siebie nie znajdzie to będe w szoku. Daję linki do apek są na Androida i iOSa.

#zostańwdomu

💡Jeszcze nie wspomniałem co mnie zachęciło do skorzystania tej usługi. Używając tego > PhotoAID < narzędzia (polskiego) zyskujesz ✌ DWA razy . Po pierwsze bez wychodzenia z domu nie ruszając nigdzie tyłka otrzymujesz zdjęcie do dowodu , które gwarantuje Ci szybką akceptację w urzędzie. Po drugie wspierasz Polskie Szpitale które otrzymują 50% przychodu od każdego zrobionego zdjęcia w trakcie trwania pandemii. No po co miałbym niby iść do fotografa marnować czas i płacić więcej za to samo? 😅

zdjecie do dowodu

PhotoAID w ułamek sekundy usunął zbędne tło, a następnie wybraliśmy biały kolor który zastąpił stare tło. Zauważ jak całkiem dokładnie zostały usunięte kawałki tła nawet pomiędzy włosami. O taki efekt chodziło 👌🙂

Krok 4: Sprawdź rozmiar zdjęcia i wyślij do ePUAP

rozmiar zdjecia do dowodu - zdjecie do paszportu jaki rozmiar

Ok, teraz mamy zdjęcie gotowe przed wysłaniem go jednak do urzędu sprawdź czy na pewno spełnia wymagania techniczne.

 • zdjęcia zawsze powinny być kolorowe
 • minimalna rozdzielczość zdjęcia powinna wynosić 492 x 633 px
 • rozmiar zdjęcia max: 2.5 MB
 • przez internet możesz złożyć wniosek jedynie o dowód osobisty
 • paszport jedynie na papierze w formacie 35 x 45 mm

Przydatny link: epuap.gov.pl | www.gov.pl

💡 Jeżeli musisz wydrukować zdjęcie możesz skorzystać z własnej drukarki o ile posiadasz papier fotograficzny. Jeśli masz dostęp warto jednak skorzystać z opcji drukowania w PhotoAID – oni Ci to wydrukują, a wysyłka do domu jest za darmo. Zdjęć jest wtedy kilkanaście na stronie.

Najczęstsze pytania odnośnie zdjęcia do dowodu

Przygotowując się do napisania tego posta przypomniałem sobie o fantastycznym narzędziu do grzebania ludziom w myślach. 😉 Jest to narzędzie pozwalające w łatwy sposób sprawdzić czego ludzie szukają i potrzebują wchodząc na Google. Poniżej możecie zobaczyć, czego ludzie szukają w związku z hasłem “zdjęcie do dowodu“.

lista pytań związanych ze zdjęciem do dowodu osobistego

Ahh, no tak a gdzie mogę je znaleźć? Tutaj: AnswerThePublic.com. Obsługuje język polski i polską wersję wyszukiwarki Google. Nie ma nic wspólnego z dowodem, ale zostawiam to tu tylko jako ciekawostkę dla innych ninja. 👈😉

Na wszystkie poniższe pytania znajdziesz odpowiedź powyżej w treści wpisu, o ile jeszcze nie udało Ci się znaleźć. Jeżeli czegoś nie ma napisz w komentarzu. Najczęstsze pytania więc to m.in:

 • czy do zdjęcia do dowodu można mieć kolczyki?
 • czy do dowodu i paszportu czy takie samo?
 • zdjęcie do dowodu kolorowe czy czarno białe?
 • zdjęcie do dowodu czy można zrobić samemu?
 • zdjęcie do dowodu jak zrobić samemu?
 • zdjęcie do dowodu z komórki
 • zdjęcie do dowodu z telefonu
 • zdjęcie do dowodu z zarostem
 • zdjęcie do dowodu z brodą
 • zdjęcie do dowodu z okularami czy bez?
 • zdjęcie do dowodu z fotobudki (😅)
 • jakie zdjęcie do dowodu 2020 / jakie zdjęcia do dowodu?
 • gdzie zrobić zdjęcie do dowodu
 • zdjęcie do dowodu jak ma wyglądać
 • co założyć do zdjęcia do dowodu?
 • czy na zdjęciu do dowodu trzeba mieć odsłonięte ucho?

Nie będę ukrywał, że ta lista nie powstała w celach SEO bo tak własnie było.😉

✅ Ok podsumowując, użyliśmy mega pomocnej aplikacji w technologi AI, dzięki której nawet nie musisz włączać oprogramowania graficznego. Wydaliśmy 3 razy mniej niż u fotografa , a zdjęcie do dowodu / zdjęcie do paszportu zostało przyjęte przez urząd i właśnie czekamy kiedy będzie można odebrać nowy dokument. (zazwyczaj trwa to do 14 dni choć u mnie było to tylko 9)

Paweł Mioduszewski Autor Bloga i Kanału YouTube dobrebranie

✋🏻
Nad każdą treścią spędzam średnio kilka godzin by była dobrej jakości. Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł proszę udostępnij go wybierając poniżej swoją ulubioną sieć social media. LUB chociaż napisz w komentarzu “dzięki, pomogłeś!”
😃 Bardzo Ci Dziękuję!

Źródło GOV.PL PhotoAID.com
Powiadom mnie
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek

Dzięki

Dorota

Super wpis!
Ale nam jedno pytanie..po zrobieniu zdjęcia nie trzeba go pomniejszać, wycinać ? Takie normalnej wielkości zdjęcie już jest odpowiednie do wysłania do urzędu?

simonet

FAJNA POMOC, DZIĘKUJĘ

Michalek01

Ja równiesz dziekuję 🙂

Karolina

Dziękuję! Jutro spróbujemy zrobić zdjęcie dzidzi pozdrawiamy!

Anka10

dzięki! 🙂 a tak się balam że będe musiała kombinowac i szukac jakiesgos fotografa teraz jak jest ten virus. mam zdjecie ładne tylko nie do konca wiem jak wyslac na ten Puap urzedowy

11
0
Podziel się tym co myślisz, dodaj komentarzx
()
x