Praca Zdalna. Dlaczego Wszyscy To Kochają? Trend Nie Do Zatrzymania!

Zarobek powyżej 8k, cisza spokój, prawie brak kontaktu z szefem, plaża, laptop i widok na morze? Czy może jednak: Samotność, wysoka odpowiedzialność, samoorganizacja do przesady i problemy z hałasującymi sąsiadami?

Niezależnie od tego co o tym myślisz praca zdalna jest dla wielu ludzi tym czego szukają, popytu nie brakuje a swoboda którą oferuje jest kusząca dla coraz większej części populacji.

91% osób na co dzień pracujących zdalnie twierdzi, że praca z domu jest dla nich spełnieniem marzeń.

usefuy.com

Praca zdalna pozwala na to by pijąc kawę nago przed laptopem gdy pies grzeje nam stopy móc realizować zadania bez oglądania twarzy wkurzonego szefa. Ma to swoje zalety. Kurier zawsze zastanie kogoś w domu by dostarczyć paczkę. Sami decydujemy kiedy robimy przerwę i jak długą. Gdy brakuje inspiracji, po prostu można wyjść na spacer i wrócić do projektu z przewietrzonym mózgiem pełnym nowych pomysłów. Gdy w kraju wybuchnie wojna religijno-polityczna, podniosą podatki do absurdalnego poziomu lub po prostu brakuje nam witaminy D. Pakujemy torby i za dwa dni wracamy do zadań 1400 km dalej w kraju pełnym słońca, z mniejszymi podatkami i tańszym jedzeniem.

Niestety są też wyzwania które czekają na osoby decydujące się na pracę zdalną. Do największych z nich należą m.in. komunikacja, okazje towarzyskie, samotność i izolacja, ustalanie granic między pracą a życiem prywatnym, brak ruchu na świeżym powietrzu. Oczywiście wszystko zależy od tego jakiego masz skila, jednak są to aspekty które warto rozpatrzyć zanim zdecydujecie się pierdnąć w biurko szefa i rzucić papierami krzycząc że teraz będziecie kolekcjonować Ferrari bez jego marnej firmy.

96% pracujących zdalnie poleciłaby ten sposób pracy swoim znajomym jako świetny wybór.

usefuy.com

Praca zdalna coraz bardziej popularna

Od lat na rynku pracy widać trend wzrostowy dla tego rodzaju zatrudnienia. W stanach w roku 2018 już 63% firm korzystało z przynajmniej jednego pracownika wykonującego zadania zdalnie na pełen etat.

Plaża, drinki i laptop z fejsem?

Większość ludzi, która nie miała okazji być zatrudniona zdalnie ma trochę załamane wyobrażenia na temat tej formy zatrudnienia. Praca zdalna przeważnie nie oznacza leżenia z laptopem na kolanach nad wybrzeżem Costa Del Sol w Hiszpanii popijając bezalkoholowe pod palmami, scrolując Fejsbuka. Jest to wręcz bardziej wymagająca forma pracy niż mogłoby się wydawać. Sami musimy być bardzo zorganizowani i ustalić odpowiedni przedział czasu poświęcony na pracę i normalne życie. Trzeba wyznaczyć twarde granice, co nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Dzieci mogą okazać się absurdalnie rozpraszające naszą uwagę, gdy Ty musisz wytrwać niczym najlepszy mistrz Zen by wyczyścić listę zadań w rozsądnym czasie. Czy to jest dla wszystkich?

Podsumowując – warto

Biorąc pod uwagę brak stania w korkach, wstawania biegiem wcześnie rano, więcej pieniędzy w kieszeni ze względu na brak dojazdów, poczucie wolności i elastyczności czasu – warto, zastanowić się czy może by nie przejść na taki rodzaj współpracy. Niestety w Polsce taka forma zatrudnienia jest jeszcze stosunkowo mało popularna porównując do USA czy reszty “bogatej” Uni. Pamiętajmy jednak że z reguły takie trendy trafiają do nas z kilkuletnim opóźnieniem, a kto pierwszy interesował się tematem zgarnia najwięcej.

Powiadom mnie
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się tym co myślisz, dodaj komentarzx
()
x